Petrolde Suudi Arabistan dalgalanması

22 Kasım 20221 dk okuma süresi

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman mevcut günlük 2 milyon varillik üretim kesintisinin 2023 sonuna kadar devam edeceğini belirtti. WSJ haberini yalanlayan prens “Arz-talep dinamiklerinin gerektirmesi durumunda daha fazla kesinti yapmaya da hazırız” yorumunu yaptı.

Haber ve yalanlama akışı sürecinde ABD ham petrol fiyatları bu hafta yaklaşık 5 dolarlık bir bantta hareket yaşadı. WSJ haberi sonrası pazartesi akşamı bir ara 75 doları test eden WTI aktif kontratı varil fiyatı kayıplarını silerek 80 doların üzerinde tutundu.

ABD ham petrolü Çin’deki Kovid-19 durumunun talebi olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle halen üç işlem gününde yüzde 1,6 civarı kayıp yaşıyor.

OPEC+ aralık ayında arz hakkında karar vermek üzere toplanacak. RBC Capital Markets’e göre Rusya arzında net bir sorun yaşanana kadar OPEC+ mevcut patikasında ilerlemeye devam edecek. Kurumun aralarında Christopher Louney’in de bulunduğu analistleri pazartesi günü yayımladıkları notta OPEC+’ın Rusya’ya Avrupa Birliği’nin petrol yaptırımlarının etkisini görmek isteyeceğini belirtti.


Kaynak : Bloomberg HT


Haberler
26 Ekim 20221 dk okuma süresi

Microsoft iyi mali sonuçlar elde etti

Microsoft Eylül'de...

24 Kasım 20221 dk okuma süresi

TCMB, faizi %9,00 ile 26 ay sonra yeniden tek haneye indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık gösterge repo faizinde beklentiler doğrultusunda 150 baz puan indirime gitti.